IPL a laser: jakie są różnice i którą metodę wybrać?

IPL A LASER: JAKIE SĄ RÓŻNICE I KTÓRĄ METODĘ WYBRAĆ?

IPL a laser: jakie są różnice i którą metodę wybrać?

Pytanie o różnicę pomiędzy IPL a laserem pada bardzo często podczas naszych bezpłatnych konsultacji w Instytucie Skinlogica. Większość Pacjentów albo słyszała już o domowych urządzeniach IPL, albo nawet testowała je w domu lub w gabinetach kosmetycznych. Depilacja laserowa czy IPL? Podpowiadamy, jak działają obie metody i na co warto się zdecydować.

IPL a laser. Czym jest fotodepilacja?

Zastanawiasz się co wybrać: depilację laserową czy IPL? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać i zestawić ze sobą obie metody. Zacznijmy zatem od IPL – co to jest i jak działa? IPL to skrót od Intense Pulsed Light, co oznacza: intensywnie pulsujące światło. Warto zapamiętać, że IPL nie jest metodą laserową – to jedynie tzw. fotodepilacja. Tym samym jej skuteczność jest zupełnie inna, niż w przypadku profesjonalnego zabiegu, który wykonywany jest pod okiem kosmetologa.

Zabieg depilacji IPL, w dużym uproszczeniu, polega na intensywnym naświetlaniu lampą ksenonową, która umieszczona jest w głowicy urządzenia IPL. Naświetleniu podlega wybrany obszar skóry. Wykorzystanie lampy w urządzeniu do depilacji powoduje uszkodzenie włosków u nasady. Zabieg taki opóźnia ich odrost o kilka tygodni. Metoda ta jest na tyle powszechna, że obecnie można ją stosować tak jak depilację woskiem, zarówno w domu – przy użyciu domowych depilatorów dostępnych w marketach, jak i w gabinetach kosmetycznych.

Depilacja laserowa a IPL – zalety lasera

Drugą metodą są zabiegi depilacji laserowej we Wrocławiu. W nowoczesnej depilacji jedną z różnic pomiędzy IPL a laserem jest sposób wykonania zabiegu. Epilację laserem, czyli trwałe pozbywanie się zbędnego owłosienia wraz z cebulką i mieszkiem włosowym, można wykonać wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub w klinikach dermatologicznych. Laser diodowy wykorzystuje fale laserowe, które poprzez melaninę zawartą we włosach wnikają w cebulki włosów. Te zostają natomiast skutecznie uszkodzone, a w efekcie włosy nie odrastają.

Ponadto fale lasera mają zawsze taką samą długość fali. To sprawia, że działają tylko na włos, a konkretnie na jego barwnik, nie szkodząc przy tym innym tkankom wokół depilowanego obszaru. Warto wspomnieć, że główną wadą urządzeń IPL jest to, że wysyłają one wiele długości fal i przez to rozgrzewają przy okazji wszystkie tkanki w obszarze zabiegowym. Wiązka światła pochłaniana jest nie tylko przez melaninę, ale również przez tkanki okoliczne. Metoda IPL nie działa więc jedynie wybiórczo na włos.

Różnica pomiędzy IPL a laserem

Na czym polega różnica pomiędzy depilacją IPL a profesjonalną epilacją laserem diodowym? Podstawowy wyróżnik metody laserowej to skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów. Co więcej, laser diodowy usuwa owłosienie na zawsze. Oznacza to, że po zaleconej przez kosmetologa serii zabiegów depilacji (epilacji) laserem diodowym włosy nie odrastają. Natomiast depilacja przy użyciu urządzenia IPL wymaga kilkunastu powtórzeń, a do tego istnieje możliwość, że włosy mogą odrosnąć.

IPL czy laser? Poznaj podstawowe różnice:

  • Skuteczność. W przypadku epilacji (depilacji laserowej) laserem Light Sheer skuteczność sięga nawet 95%. To znaczy, że może odrosnąć tylko 5% włosków, które są zazwyczaj bardzo jasne, cienkie i nie mają ciemnego barwnika – melaniny. W przypadku metody IPL ciężko oszacować wynik zabiegu.
  • Różnice w zabiegu. Profesjonalny zabieg laserowy wykonywany jest pod okiem doświadczonej kadry, natomiast metodę IPL można stosować nawet samodzielnie, w domu. Niestety, o ile w przypadku profesjonalnego zabiegu w salonie mamy gwarancję bezpieczeństwa, o tyle wykonywanie depilacji IPL na własną rękę pozbawia nas wsparcia profesjonalistów czy konsultacji po zabiegu.
  • Trwałość. Efekty depilacji laserem diodowym utrzymują się trwale. Zabiegi z wykorzystaniem metody IPL nie dają natomiast gwarancji pełnego usunięcia owłosienia. Ponadto wcześniejsze korzystanie z IPL sprawia, że trudniej wykonać depilację laserową.

Podsumowanie: depilacja laserowa czy IPL?

Jeśli chcemy usunąć owłosienie trwale, zdecydujmy się od razu na zabiegi depilacji laserem diodowym. Dlaczego? Jak wynika z naszego doświadczenia, u Pacjentów korzystających wcześniej z zabiegów urządzeniem IPL, całkowite usunięcie owłosienia jest znacznie utrudnione. Cebulki włosów po naświetlaniu IPL mogą być uszkodzone lub zdeformowane, przez co skuteczna laserowa depilacja (epilacja) laserem diodowym może być trudniejsza. Co więcej, może też wymagać większej liczby powtórzeń.

Wybór pomiędzy depilacją IPL a laserem nie musi być trudny. Wystarczy poznać działanie obu metod, aby wybrać tę skuteczniejszą i lepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Jeśli szukamy rozwiązania trwałego i bezpiecznego, które wykonywane jest w sterylnych warunkach gabinetowych przez profesjonalistów – depilacja laserowa to zabieg, o którym warto pomyśleć.

Chcesz poznać doskonałe rezultaty nieinwazyjnej depilacji laserowej? Skorzystaj z usług Skinlogica i ciesz się trwale gładką skórą.

 

 

Udostępnij: