Depilacja laserowa a hirsutyzm.

DEPILACJA LASEROWA A HIRSUTYZM.

Depilacja laserowa a hirsutyzm.

Depilacja laserowa to zabieg, który w ostatnich latach zyskał niesamowitą popularność dzięki swojej skuteczności i efektywności w walce z nadmiernym lub niechcianym owłosieniem.

Zastanawiasz się jednak czy jest to zabieg, który poradzi sobie w przypadku hirsutyzmu?

Na wstępie odróżnić należy hirsutyzm od nadmiernego lub niechcianego owłosienia. Hirsutyzm to medyczne określenie nieprawidłowej obecności owłosienia u osób, które biologicznie są kobietami.

Objawia się to wzrostem i widocznym owłosieniem na obszarach ciała, które zazwyczaj są uważane za męskie, takie jak twarz, klatka piersiowa, plecy, ramiona czy brzuch. Hirsutyzm może być związany z nadmiernym wzrostem terminalnych włosów, które są ciemniejsze, grubsze i dłuższe niż typowe włosy pokrywające ciało.

Jakie są przyczyny hirsutyzmu?

Przyczyny hirsutyzmu są różnorodne, ale najczęściej obejmują:

Wzrost poziomu hormonów męskich (androgenów): Wzrost produkcji hormonów męskich, takich jak testosteron, który może prowadzić do nadmiernego owłosienia u kobiet.

Zespół policystycznych jajników (PCOS): PCOS to schorzenie endokrynologiczne, które często prowadzi do hirsutyzmu z powodu zaburzeń hormonalnych, w tym zwiększonej produkcji androgenów.

Choroby nadnerczy: Nieprawidłowości w funkcjonowaniu nadnerczy, takie jak hiperplazja nadnerczy, mogą skutkować zwiększoną produkcją androgenów.

Choroby tarczycy: Zaburzenia tarczycy, zwłaszcza nadczynność, mogą wpływać na równowagę hormonalną i przyczyniać się do hirsutyzmu.

Leki i leczenie hormonalne: Niektóre leki, w tym środki antykoncepcyjne, sterydy anaboliczne czy leki stosowane w leczeniu endometriozy, mogą wpływać na poziom hormonów i spowodować nadmierne owłosienie.

Dziedziczność: Hirsutyzm może być dziedziczny, co oznacza, że istnieje genetyczna skłonność do nadmiernego owłosienia.

Czy hirsutyzm jest niebezpieczny?

W niektórych przypadkach hirsutyzm, może być tylko problemem natury kosmetycznej, w innych znacznie wpływa na jakość życia i samopoczucie pacjentek, ale zdarzają się również osoby, u których hirsutyzm jest objawem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Niewątpliwie nie należy go lekceważyć i udać się na konsultację z lekarzem endokrynologiem lub dermatologiem. Lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań ustali przyczynę hirsutyzmu i zaleci odpowiednie terapie. Leczenie może obejmować zarówno modyfikacje stylu życia, jak i terapie hormonalne.

Czy zatem depilacja laserowa w przypadku hirsutyzmu ma sens?

Depilacja laserowa może być skutecznym rozwiązaniem w przypadku hirsutyzmu, ale jej efektywność zależy w głównej mierze od przyczyny nadmiernego owłosienia.

Leczenie pierwotnej przyczyny problemu.

Jeśli hirsutyzm jest wynikiem problemów hormonalnych, konieczne może być leczenie pierwotnej przyczyny. Tutaj ważne jest, aby lekarz w trakcie całej terapii depilacji laserowej monitorował na bieżąco leczenie i dostosowywał je w razie potrzeby.

W przypadku hirsutyzmu o podłożu hormonalnym depilacja laserowa stosowana jest jako jedno z narzędzi w kompleksowym podejściu do redukcji nadmiernego owłosienia. Samodzielne zabiegi depilacji laserowej, bez wyeliminowania przyczyny problemu, pozwolą na czasowe zredukowanie ilości owłosienia. Co w przypadku hirsutyzmu może stanowić już dużą ulgę.

Niewątpliwie jednak zauważyć należy, że w przypadku hirsutyzmu i nadmiernego owłosienia efekty depilacji laserowej widoczne gołym okiem.

Dlaczego efekty widzimy gołym okiem?

Depilacja laserowa działa najlepiej na ciemne, grube włosy, które są dobrze skontrastowane z jasną skórą. Takie włosy laser diodowy “widzi” najlepiej. W przypadku hirsutyzmu związanego z nadmierną produkcją hormonów męskich, włosy często są ciemniejsze i grubsze co znacznie sprzyja skuteczności samego zabiegu.

Pamiętać należy jednak, że zabiegi epilacji laserowej wymagają przeprowadzenia serii zabiegów, a ostateczne rezultaty nie są natychmiastowe. W regularnych przypadkach, na jedną część ciała wykonujemy 6-8 sesji zabiegowych co 7-8 tygodni, na twarz około 6 zabiegów co 4 tygodnie. W przypadku hirsutyzmu zabiegów tych może być znacznie więcej.

Konieczne jest więc cierpliwe podejście i regularne przestrzeganie zaleconego harmonogramu zabiegów.

! Przed przystąpieniem do depilacji laserowej z powodu hirsutyzmu zalecamy konsultację z naszym kosmetologiem. W gabinecie Skinlogica po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz wykonaniu próby laserowej specjalista laseroterapii dobierze odpowiednie parametry zabiegowe i ustali indywidualny harmonogram spotkań.

Udostępnij: