Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej

ZABIEG Z WYKORZYSTANIEM FIBRYNY BOGATOPŁYTKOWEJ

Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej

Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej jest niekwestionowanym następcą tak popularnego i cenionego zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego.

Po przygotowaniu preparatów do zabiegu otrzymujemy probówkę, w której jest zawieszone mnóstwo pożądanych komórek i aktywnych białek w znacznie zwiększonej ilości niż normalnie we krwi. Najważniejsze z nich to trombocyty czyli płytki krwi a także leukocyty, komórki macierzyste i fibryna.

To właśnie płytki krwi odgrywają tu najważniejszą rolę ponieważ na swojej powierzchni po aktywacji mają ponad 800 biologicznie czynnych i ważnych substancji. Dlatego tak istotna jest ich ogromna koncentracja w końcowym produkcie. Niekiedy dochodzi do 10 krotnego ich zagęszczenia. A dzięki obecności fibryny, która tworzy dla nich rusztowanie mogą przeżyć znacznie dłużej niż miało to miejsce po podaniu podstawowego osocza bogatopłytkowego.

Co może się zadziać po podaniu fibryny i osocza w skórze czy innej tkance?

Po aktywacji płytek krwi w pierwszej kolejności uruchamiana jest kaskada krzepnięcia co powoduje zahamowanie krwawienia. Lecz na tym dopiero ich zadania się zaczynają. Odgrywają one bowiem kluczową rolę w gojeniu ran poprzez silny wpływ na naprawę i regenerację wszystkich tkanek oraz obudowę naczyń krwionośnych.

Przyciągają do siebie wszystkie komórki, które są niezbędne do odnowy uszkodzonych tkanek w tym komórki macierzyste. Komórki macierzyste są to najistotniejsze komórki naszego organizmu ponieważ mogą się przekształcać w każdą inną potrzebną zdrową komórkę. Składa się to wszystko na niesamowity potencjał umożliwiający regenerację, naprawę i leczenie tkanek.

Jakie korzyści przynoszą zabiegi z fibryną i osoczem w dermatologii i medycynie estetycznej?

Szerokie zastosowanie osocze i fibryna znalazły na wielu płaszczyznach w dermatologii. Korzysta się z nich przy leczeniu przewlekłych, trudno gojących się owrzodzeń cukrzycowych czy żylnych kończyn dolnych. Po zabiegi te można również sięgnąć w przypadku przetok skórnych.

Niejednokrotnie klinicyści posiłkują się osoczem i fibryną przy gojeniu ran świeżych czy opornych, a nawet tak rozległych ran jak na oddziałach oparzeniowych czy wspomagająco przy przeszczepach skórnych.

Warte uwagi są korzyści jakie mogą odnieść pacjenci w pozbyciu się niechcianych blizn. Dotyczy to nie tylko blizn świeżych ale przede wszystkich blizn starych takich jak potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe, pourazowe a nawet od lat szpecące ciało rozstępy.

Osoby, u których występują choroby skóry owłosionej też mogą skorzystać z autologicznych preparatów z czynnikami wzrostu. Dla osób z łysieniem plackowatym, wypadaniem włosów czy po prostu słabymi i cienkimi włosami jest to całkowicie naturalna i niechirurgiczna terapia przynosząca efekty poprzez stymulację komórek w mieszkach włosowych.

Jeżeli skóra się starzeje to pojawiają się na niej przebarwienia, plamy starcze, zmarszczki, uszkodzenia posłoneczne, skóra jest cienka i ubywa pod nią objętości przez co pojawiają się wiotkość, bruzdy i opadanie konturów twarzy. Na każdą zmianę możemy zadziałać jednocześnie i kompleksowo- odmładzając skórę i struktury podskórne, które tworzą podporę dla niej. Taką właśnie terapią jest fibryna bogatopłytkowa, która nie tylko leczy np melasme, łysienie plackowate, egzemę ale cofa skutki uszkodzenia naszego największego organu jakim jest skóra.

Bardzo dobrze się również sprawdza w trudniejszych zabiegach jakim jest przeszczep tłuszczu. Działa tu jako pomoc w gojeniu i lepszym przyjęciu się komórek tłuszczowych.

Dzięki swojej uniwersalności preparaty jak fibryna czy osocze są używane praktycznie w każdej zabiegowej dziedzinie medycyny (stomatologia, chirurgia szczekowo-twarzowa, kardiochirurgia, ortopedia, otolaryngologia, ginekologia) na całym ciele i twarzy. Sprawia to, że stają się one niemal terapią idealną.

Pamiętaj tylko, że wpływ na skład i koncentrację składników aktywnych w preparacie mają użyte zestawy do przygotowania fibryny i osocza. Dlatego tak istotne jest korzystanie z zabiegów wykonywanych przez dyplomowanych lekarzy medycyny estetycznej, którzy używają certyfikowanych, specjalistycznych zestawów najwyższej jakości.

Karina Jurgielaniec Lekarz medycyny estetycznej

Udostępnij: