Medycyna regeneracyjna w medycynie estetycznej

MEDYCYNA REGENERACYJNA W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ

Medycyna regeneracyjna w medycynie estetycznej

Medycyna regeneracyjna obejmuje niemal każdą dziedzinę medycyny i prężnie się w nich rozwija. Jej podstawą działania jest wykorzystanie naturalnego potencjału każdego żywego organizmu do regeneracji i naprawy. Jest to dziedzina przełomowa, będąca przyszłością całej medycyny.

Proces autoregeneracji

Autoregeneracja to fizjologiczny proces zachodzący podczas całego naszego życia z różną intensywnością w każdej tkance. Oznacza to, że wymianie ulega niemal każda komórka naszego ciała. Najszybciej odnawiają się komórki krwi, komórki skóry czy błon śluzowych. Natomiast najwięcej czasu zajmuje to kościom i tkance nerwowej. Z wiekiem niestety kolejne odnawiane komórki już nie są tak doskonałe jak w pierwszych latach życia.

Obecnie medycyna regeneracyjna dysponuje terapiami, które mogą przyspieszyć lub zaktywować zastępowanie starych czy uszkodzonych komórek nowymi, lepszymi. Jest to możliwe właśnie dzięki zastosowaniu m.in. komórek macierzystych czy terapii genowych.

Terapie stosowane w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej mają praktyczne zastosowanie terapie takie jak: płytkowe czynniki wzrostu, przeszczep tkanki tłuszczowej oraz komórki macierzyste.

Skupmy się na dwóch wiodących zabiegach: osoczu bogatopłytkowym (PRP- Platelet Rich Plamsa) oraz fibrynie bogatopłytkowej (PRF- Platelet Rich Fibrin). Są to zabiegi, które z dużym powodzeniem pozwalają zregenerować skórę, zatrzymać młodość oraz uzdrowić obszary, które tego potrzebują. Skóra będzie gładsza, jędrniejsza, wyrówna się jej koloryt, znikną oznaki starości.

Obydwa zabiegi są w 100% naturalne i biokompatybilne. Materiał do ich wykonania uzyskujemy z krwi pacjenta. Ich siła działania opiera się na wysokiej zawartości płytek krwi, czynników wzrostu a w fibrynie bogatopłytkowej dodatkowo leukocytów oraz komórek macierzystych. Procedura przygotowania obu produktów jest podobna. Aby je uzyskać musimy pobrać krew od pacjenta i odwirować w wirówce medycznej. Probówki do fibryny w przeciwieństwie do osocza nie wymagają żadnych sztucznych dodatków, antykoagulantów czy żelu separacyjnego.

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym

Zabieg osocza bogatopłytkowego jest od dawna stosowany w wielu klinicznych dziedzinach takich jak: stomatologia, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia plastyczna, ortopedia, ginekologia, medycyna sportowa, kardiochirurgia. Uzyskane pozytywne rezultaty w leczeniu owrzodzeń, przyspieszeniu gojenia, odnowie uszkodzonych tkanek miękkich a nawet kości są cenione przez lekarzy na całym świecie i potwierdzone badaniami klinicznymi. Wiedza i zastosowanie osocza bogatopłytkowego jest dobrze ugruntowane w medycynie regeneracyjnej.

Zabieg z fibryną bogatopłytkową

Fibryna bogatopłytkowa to najnowsza generacja wśród materiałów uzyskiwanych z krwi własnej pacjenta opracowana przez Dr J. Chaukroun we Francji. Początkowo wykorzystywana była głównie w stomatologii. Teraz już znalazła swoje zastosowanie w innych specjalizacjach medycznych.

Po podaniu osocza bogatopłytkowego w skórę czynniki wzrostu są wydzielane z płytek przez kilka godzin. Fibryna natomiast po podaniu do tkanki, zamienia się w rusztowanie. Macierz ta nie tylko wypełnia zmarszczki, fałdy i ubytki tkankowe ale również jest potężnym żelem uwalniającym przez około tydzień komórki macierzyste i czynniki wzrostu z płytek krwi. Rozpoczyna się proces odnowy na najwyższych obrotach. Dzięki czynnikom wzrostu z płytek jest promowany podział i rozmnażanie komórek, zwiększa się produkcja kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Stymulowane jest tworzenie nowych naczyń. Zwiększona staje się aktywność komórek macierzystych. A także usuwane są martwe lub uszkodzone tkanki. Wszystkie te komponenty składają się na niesamowitą moc regeneracji jaką możemy właśnie uzyskać dzięki fibrynie bogatopłytkowej.

Dlaczego z fibryną jest lepszy od osocza?

  • większa koncentracja czynników wzrostu wpływa pozytywnie na stymulację fibroblastów i pobudza produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego
  • większa koncentracja białych krwinek powoduje pożądane zapalenia w tkance co wpływa na dodatkowe wydzielanie czynników wzrostu
  • brak sztucznych dodatków, antykoagulantów powoduje, że fibryna tworzy rusztowanie w miejscu podania co chroni komórki i wydłuż ich żywotność i wydzielanie czynników trwa dłużej
  • od razu powstaje rusztowanie które daje objętość i niweluje zmarszczki i bruzdy

Czas trwania kuracji

Aby zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej lub osocza bogatopłytkowego przyniósł pożądany, doskonały efekt należy wykonać je w serii trzech, czterech zabiegów co 3-4 tygodnie. Po ostatnim zabiegu pełna regeneracja kolagenu i pozostałych struktur zachodzi w czasie od 3 miesięcy do 6 miesięcy.

Karina Jurgielaniec
Lekarz medycyny estetycznej


Zobacz także zabiegi:

mezoterapia

depilacja laserowa

endermologia

Udostępnij: