Kosmetolog a kosmetyczka. Do jakiego specjalisty się wybrać?

KOSMETOLOG A KOSMETYCZKA. DO JAKIEGO SPECJALISTY SIĘ WYBRAĆ?

Kosmetolog a kosmetyczka. Do jakiego specjalisty się wybrać?

Terminy „kosmetolog” i „kosmetyczka” często są niesłusznie stosowane zamienne. Kto powinien być odpowiedzialny za kondycję Twojego ciała? Poznaj najważniejsze różnice między kosmetologią a kosmetyką, aby dobrze wybrać gabinet, w którym umówisz się na wizytę.

Kosmetyka i kosmetologia – co to za działy branży beauty?

Co to jest kosmetologia, czyli kosmetyka lekarska? To jeden z działów dermatologii, który ma długą historię – jego zalążki sięgają czasów starożytnych. Kosmetologia koncentruje się na pielęgnacji skóry z różnymi problemami, np. zmarszczkami czy suchością. Rezultatem podejmowanych działań jest poprawa wyglądu zewnętrznego (np. odmłodzenie skóry lub poprawa jej kondycji) oraz samopoczucia i pewności siebie pacjenta. Aby rozwiązać zidentyfikowany problem, zdarza się, że kosmetolog musi współpracować z lekarzami, w tym dermatologiem.

Jak na tle kosmetologii prezentuje się kosmetyka? Jest ona ukierunkowana na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających, których rezultatem jest poprawa wyglądu – to m.in. zabiegi oczyszczania skóry, depilacja woskiem, stylizacja rzęs, makijaż permanentny czy zdobienie paznokci.

Kosmetolog a kosmetyczka – różnice w ścieżce edukacji

Jedną z różnic między kosmetologiem a kosmetyczką jest poziom wiedzy specjalistycznej, który ma bezpośredni związek z wykształceniem.

Kosmetyczka lub technik usług kosmetycznych to najczęściej absolwentka policealnej szkoły zawodowej. Umiejętności niezbędne do wykonywania tego zawodu można zdobyć również na rozmaitych kursach i szkoleniach. Podczas nauki przyszła kosmetyczka uczy się wykonywać poprawnie różne zabiegi pielęgnacyjne i upiększające na poszczególne części ciała – twarz, dekolt, szyję czy dłonie. W studium kosmetycznym wykładane są przedmioty takie jak: anatomia, fizykoterapia, dermatologia, chemia kosmetyczna, kosmetologia, psychologia, higiena, dietetyka, elementy ekonomii.

Aby pracować jako kosmetolog, trzeba ukończyć 3- lub 5-letnie studia na uczelni wyższej, zdobywając odpowiednio tytuł licencjata lub magistra. Zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne są bardziej rozbudowane. Przyszły kosmetolog – obok wymienionych już zagadnień – zgłębia również patofizjologię, biochemię, histologię, toksykologię, mikrobiologię, immunologię, podstawy chirurgii plastycznej i farmakologii oraz właściwości roślin leczniczych. W rezultacie jego wiedza jest obszerniejsza.

Różnice w kompetencjach obu zawodów

Mimo że zarówno kosmetolog, jak i kosmetyczka to zawody opierające się na poczuciu estetyki oraz posiadaniu ogólnej wiedzy z zakresu pielęgnacji ciała, to różnice w kompetencjach są wyraźnie zaznaczone.

Kosmetolog ma przygotowanie niezbędne do dokonywania diagnozy stanu skóry, doboru optymalnych zabiegów i kosmetyków. Może on wykonać zabiegi o różnym charakterze: leczniczym, pielęgnacyjnym lub upiększającym. Do kosmetologa możesz umówić się na zaawansowany masaż ciała z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń (np. endermologia), zabieg laserowego odmładzania skóry czy zabieg depilacji laserowej. W Skinlogica zatrudniamy doświadczonych kosmetologów.

Kosmetyczka koncentruje się na zabiegach z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększających i zdobniczych. W ofertach gabinetów kosmetycznych znajdziesz m.in. zabiegi pielęgnacyjne dłoni (manicure, zdobienia), zabiegi pielęgnacyjne stóp (pedicure) czy zabiegi na twarz (koktajle, peelingi). Kosmetyczki wykonują też delikatne zabiegi, np. mikrodermabrazję diamentową czy zabiegi o charakterze regeneracyjnym.

Kosmetyczka czy kosmetolog – do kogo umówić się na wizytę?

Chcesz umówić się na wizytę i zastanawiasz się, czy wybrać kosmetyczkę, czy kosmetologa? W pierwszej kolejności określ, z jakim problemem natury estetycznej udajesz się do specjalisty. Jeżeli:

  • Zależy Ci na poprawie wyglądu i efektach, które dają takie zabiegi jak: henna, zabiegi nawilżające, depilacja woskiem czy manicure – z powodzeniem i bez obaw możesz udać się do kosmetyczki.
  • Chcesz zredukować zmarszczki, pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu czy rozstępów – umów się do wykwalifikowanego kosmetologa. Otrzymasz specjalistyczną poradę, a kosmetolog dobierze zestaw zabiegów, dzięki którym szybko zauważysz rezultaty kuracji.

Ponieważ liczba gabinetów kosmetycznych, salonów urody czy day SPA rośnie z roku na rok, to umawiając się na zabieg, warto pamiętać o różnicach w ofertach kosmetologów i kosmetyczek. To, kto wykona zabieg, ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo i dlatego warto się upewnić, że będzie to osoba posiadająca kompetencje i doświadczenie.

Myślisz o depilacji laserowej we Wrocławiu? Umów się na zabieg w Skinlogica – zabieg przeprowadzi doświadczony kosmetolog, który rozwieje Twoje wątpliwości i odpowie na pytania dotyczące pielęgnacji skóry.

Udostępnij: