SKINLOGICA

Wyższy wymiar Twojego piękna.

Kosmetyczka a Kosmetolog. Poznaj różnice

KOSMETYCZKA A KOSMETOLOG. POZNAJ RÓŻNICE

Kosmetyczka a Kosmetolog. Poznaj różnice

Kosmetyczka a Kosmetolog. Poznaj różnice

Liczba gabinetów kosmetycznych, salonów urody czy day SPA rośnie z roku na rok. Praktycznie w każdym mieście możemy skorzystać z zabiegów kosmetycznych, kosmetologicznych oraz laserowych. Dzisiaj chcemy skupić się na tym, które aspekty wziąć pod uwagę podczas wyboru gabinetu, który będzie odpowiedzialny za kondycję naszej twarzy oraz ciała. Najtrudniejszy pierwszy krok, ale trzeba go wykonać!

Koniecznie zastanów się, z jakim problemem natury estetycznej udajesz się do specjalisty. Jeśli zależy ci na poprawie wyglądu i pielęgnacji, którą dają takie zabiegi jak: henna, zabiegi nawilżające czy manicure, z powodzeniem i bez obaw możesz udać się do kosmetyczki. Jeśli jednak chcesz zredukować zmarszczki, pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu czy rozstępów, powinieneś udać się do wykwalifikowanego kosmetologa.

Jaka jest różnica między kosmetyczką a kosmetologiem?

Często stawiamy znak równości pomiędzy kosmetyczką a kosmetologiem. Choć oba zawody opierają się na poczuciu estetyki oraz posiadaniu ogólnej wiedzy z zakresu pielęgnacji ciała, to na poziomie wiedzy specjalistycznej, szybko rozpoznasz różnicę. Kosmetyczka lub technik usług kosmetycznych to najczęściej absolwentka policealnej szkoły zawodowej lub osoba z wykształceniem kosmetycznym zdobytym na rozmaitych kursach i szkoleniach. Kosmetolog natomiast ukończył 3 lub 5-letnie studia z tytułem licencjata lub magistra uczelni wyższej. W studium kosmetycznym nauczane są przedmioty podstawowe w pracy kosmetyczki takie jak: anatomia, fizykoterapia, dermatologia, chemia kosmetyczna, kosmetologia, psychologia, higiena, dietetyka, elementy ekonomii. Kosmetolog, oprócz tych przedmiotów poznaje jeszcze patofizjologię, biochemię, histologię, toksykologię, mikrobiologię, alergologię, immunologię, podstawy chirurgii plastycznej, masażu, farmakologii, aromaterapię oraz właściwości roślin leczniczych. Uprawnienia kosmetologa i kosmetyczki

Wiedza zdobyta podczas procesu kształcenia obu zawodów przekłada się bezpośrednio na uprawnienia do wykonywania poszczególnych zabiegów z zakresu kosmetyki i kosmetologii. Formalnie w polskim prawie nie ma jednoznacznej ustawy definiującej różnice w zakresie praw i obowiązków tych dwóch grup zawodowych. W praktyce jednak, renomowany gabinet kosmetologii estetycznej lub odnowy biologicznej zatrudnia osoby, które ukończyły studia. Wszystko dzieje się dlatego, że osoba wykształcona ma tutaj status lepszego specjalisty. Kosmetolog może wykonywać zatem zaawansowane masaże na ciało z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń (np. endermologia), zabiegi laserowego odmładzania skóry czy zabieg depilacji laserowej.

Wybór odpowiedniego specjalisty.

Podjęcie decyzji o wyborze specjalisty jest naprawdę ważna, szczególnie w kontekście naszego zdrowia, bezpieczeństwa oraz efektów wybranych zabiegów. Dlatego też wybierz doświadczonego kosmetologa, który ma nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności poparte certyfikatami, szkoleniami i kursami. Nie obawiajmy się także o nie dopytać! Wszak to właśnie ten wybrany specjalista będzie miał największy wpływ na to, czy finalnie będziemy zadowoleni z zabiegów i ich efektów.

Agata Domagała Manager Skinlogica

Udostępnij: